You are here: Home Δραστηριότητες Προγράμματα Προγράμματα 2014 - 2015 Πρόγραμμα etwinning: The Career Project

Πρόγραμμα etwinning: The Career Project

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αγγελική Αγγελοπούλου (ΠΕ06)

Το έργο βασίζεται στο αντίστοιχο πρόγραμμα MOOC (Massive Online Open Courses) ?Enhance your Career and Employability skills? που εκπονήθηκε από τους David Winter και Laura Brammar (Πανεπιστήμιο του Λονδίνου). Βασικός σκοπός του έργου είναι η ανάπτυξη των ικανοτήτων και δεξιοτήτων που θα οδηγήσει τους εμπλεκόμενους μαθητές ? συνεργάτες σε καλύτερες επιλογές για επαγγελματική αποκατάσταση και ανάπτυξη. Το έργο δημιουργήθηκε στην πλατφόρμα του E-twinning/Twinspace από την κ. Θάλεια Χατζηγιάννογλου, σχολική σύμβουλο Αγγλικών Α? Αθήνας, η οποία θα έχει και την εποπτεία του καθ? όλη τη διάρκειά του.

Γενικός στόχος του έργου είναι οι μαθητές να αναπτύξουν κριτική σκέψη αλλά και δεξιότητες επαγγελματικού προσανατολισμού που θα τους βοηθήσει στην αποτελεσματικότερη λήψη αποφάσεων στη μελλοντική τους σταδιοδρομία και επαγγελματική τους ανάπτυξη.

Ειδικοί στόχοι του έργου είναι:

? Η γνωριμία των μαθητών με συνομήλικούς τους από Ελλάδα και Ευρώπη, αλλά και λίγο μεγαλύτερους σπουδαστές που ετοιμάζονται για επαγγελματική αποκατάσταση

? Να εντοπίσουν τις πρώτες επαγγελματικές τους προτιμήσεις, αλλά και να συνειδητοποιήσουν και να αναπτύξουν συγκεκριμένες εργασιακές δεξιότητες (π.χ., ομαδικότητα, οργάνωση, επικοινωνία, επίλυση προβλημάτων)

? Να έρθουν σε επαφή με πρακτικά ζητήματα, όπως η συγγραφή βιογραφικού, η αποκωδικοποίηση μιας έντυπης ή ηλεκτρονικής αγγελίας με σκοπό την αποτελεσματική ανταπόκριση στα ζητούμενά της (τι ζητά ο εργοδότης, πως θα παρουσιάσω με επιτυχία τον εαυτό μου), αλλά και τρόπους υποβολής μιας αίτησης για δουλειά.

? Να εντοπίσουν τους προσωπικούς τους στόχους και αξίες και, κατόπιν, να συγκρίνουν και να αντιπαραβάλουν τις απόψεις τους με αυτές των μαθητών από άλλα σχολεία.

? Να αναπτύξουν διάφορες δεξιότητες προφορικού λόγου και ακουστικής ικανότητας παρακολουθώντας μαγνητοσκοπημένες επαγγελματικές συνεντεύξεις, αλλά και να βοηθηθούν στην ανάπτυξη γόνιμων σχέσεων στον επαγγελματικό χώρο

? Εκτός από οδηγό καριέρας, το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάπτυξη των επικοινωνιακών ικανοτήτων των μαθητών στην αγγλική, καθώς η διάδραση και η ανταλλαγή απόψεων-ιδεών-σχολίων θα γίνεται στην ξένη γλώσσα. Τέλος, οι μαθητές θα συνειδητοποιήσουν και θα εφαρμόσουν τους κανόνες πολιτισμένης συμπεριφοράς στο διαδίκτυο καθώς και της ασφαλούς περιήγησης σε αυτό.