You are here: Home

Χαρακτηρισμός Φοίτησης

Χαρακτηρισμός φοίτησης των μαθητών (Π.Δ. 60/2006 Άρθρο 35)

1. Η φοίτηση όλων των μαθητών των ημερησίων Γενικών Λυκείων χαρακτηρίζεται με πράξη του Συλλόγου των διδασκόντων καθηγητών την ημέρα που λήγουν τα μαθήματα ως επαρκής ή ανεπαρκής, με βάση το σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους σε συνδυασμό με την ετήσια προφορική επίδοση σε όλα τα μαθήματα.
  2. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση στην περίπτωση κατά την οποία:

α) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή που σημειώθηκε κατά το λήγον  διδακτικό έτος δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50) ανεξάρτητα από τους λόγους πραγματοποίησής τους.

β) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114) από τις οποίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται σύμφωνα με το άρθρο 3 του ΠΔ 485/83. Κατ? εξαίρεση ο Σύλλογος των Διδασκόντων με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση του μαθητή που σημείωσε εκατόν δεκαπέντε (115) έως εκατόν εξήντα τέσσερις (164) απουσίες, με την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις 50 είναι δικαιολογημένες και οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται στην προκειμένη περίπτωση η επίδοση του μαθητή όταν ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιωτάτη.

Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση  χαρακτηρίζεται επαρκής προσέρχονται κανονικά στις προαγωγικές εξετάσεις του Ιουνίου.

1. Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από 50 απουσίες και δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν. Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι να επαναλάβουν την φοίτηση στην ίδια τάξη (Γ2/19550/22-2-2002)

Όταν ο μαθητής συμπληρώσει ήδη 24 απουσίες δικαιολογημένες ή όχι ο υπεύθυνος καθηγητής ενημερώνει με ταχυδρομική επιστολή τον κηδεμόνα, η οποία στέλνεται με την μέριμνα του σχολείου από την 1η έως την 5η κάθε μήνα για απουσίες του μήνα που προηγήθηκε.

Ο κηδεμόνας* κάθε μαθητή που απουσίασε για λόγους υγείας από το σχολείο είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος το αργότερο μέχρι και την 10η μέρα μετά από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο βεβαίωση δημόσιου νοσοκομείου ή γιατρού ιδιώτη που να πιστοποιεί το είδος και την διάρκεια της ασθένειας. Μετά από την παραπάνω προθεσμία το δικαιολογητικό που υποβάλλεται θεωρείται εκπρόθεσμο και αποφασίζεται από τον Σύλλογο Διδασκόντων στην συνεδρίαση του Χαρακτηρισμού Φοίτησης αν γίνει δεκτό. Κάθε βεβαίωση υποβάλλεται με αίτηση και καταχωρίζεται στο πρωτόκολλο απουσιών του Τμήματος. Για την δικαιολόγηση απουσιών το πολύ δύο συνεχόμενων ημερών λόγω ασθένειας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων αρκεί και ενυπόγραφο σημείωμα του κηδεμόνα που προσκομίζεται από τον ίδιο 10 μέρες το πολύ μετά την επάνοδο του μαθητή στο σχολείο. Με τον τρόπο αυτό ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει απουσίες το πολύ 10 ημερών αθροιστικά για όλο το έτος.

Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρούνται δικαιολογημένες απουσίες μαθητών:

1. όταν πραγματοποιούνται χωρίς την άδεια του διευθυντή του σχολείου σε ώρες του ημερησίου προγράμματος λειτουργίας του σχολείου, μεμονωμένες ή συνεχείς.
  2. όταν οφείλονται σε ομαδική απομάκρυνση από τα μαθήματα του σχολείου (αποχή).

* Κηδεμόνας του μαθητή νοείται ο πατέρας ή η μητέρα ή οποιοδήποτε νόμιμα εξουσιοδοτημένο από αυτούς φυσικό πρόσωπο προκειμένου μόνο περί μαθητών που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους