You are here: Home UNESCO Δίνοντας πνοή και χρώμα ?στη μη βία και στην ανεκτικότητα.

Δίνοντας πνοή και χρώμα ?στη μη βία και στην ανεκτικότητα.

«Δίνοντας πνοή και χρώμα …στη μη βία και στην ανεκτικότητα».

Υπεύθυνη καθηγήτρια: κ. Αβραμοπούλου Δέσποινα (ΠΕ10)

Συμμετέχοντες καθηγητές: κ.Κασαπάκη Μαρία (ΠΕΟ4).

ΣΤΟΧΟΙ

Γνωστικοί:

1. Κατανόηση και εξερεύνηση του κόσμου της τέχνης.

2. Συνειδητοποίηση ότι η τέχνη είναι έκφραση των κοινωνικοοικονομικών και άλλων παραμέτρων κάθε εποχής.

3. Διερεύνηση των δραστηριοτήτων  των διεθνών οργανισμών με στόχο τη δημιουργία μιας κουλτούρας ειρήνης, με βάση οικουμενικές αξίες.                                                                                                                                                                                                   Συναισθηματικοί:

1. Η συνεργσία σε ομάδες και η επικοινωνία  για κοινούς  στόχους.

2. Η ευαισθητοποίηση  για την εξασφάλιση ενός πολιτισμού ειρήνης, ανεκτικότητας, κατανόησης και μη-βίας.

Ψυχοκινητικοί:

1.Η ενίσχυση της υπευθυνότητας, της αλληλεγγύης, η ενθάρρυνση πρωτοβουλίας  και η καλλιέργεια κριτικής σκέψης προς την κατεύθυνση του ενεργού πολίτη.

2. Η ανάδειξη ταλέντων και δεξιοτήτων

3.Η προώθηση  της ανεκτικότητας, της δημοκρατίας, της κοινωνικής δικαιοσύνης  και η θετική εκτίμηση της πολιτιστικής πολυμορφίας και του σεβασμού, ιδίως έναντι των διαφόρων εθνικών, θρησκευτικών, γλωσσικών και άλλων μειονοτήτων και κοινοτήτων.

4. Η ανανέωση της συμμετοχής του σχολείου μας  στο διεθνές δίκτυο συνεργαζόμενων σχολείων ASPnet  της Unesco, ως συνέχεια των δραστηριότητων που υλοποιήθηκαν το προηγούμενο έτος.

Παρουσίαση του Προγράμματος