4ο ΓΕΛ Γαλατσίου Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή

Πανελλήνιες

Μηχανογραφικά Δελτία 2017

Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου

Για την υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου απαιτείται προσωπικός κωδικός ασφαλείας (password).

Οι απόφοιτοι καθώς και οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων χωρίς νέα εξέταση παρακαλούνται να έρθουν στο σχολείο τις παραπάνω μέρες και ώρες 09:00 - 13:00. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου μπορείτε να βρείτε εδώ

Διαδικασία υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.).

Οι διαδικασίες για την υποβολή του Μ.Δ. αρχίζουν από την Τετάρτη 21 Ιουνίου και λήγουν την Παρασκευή 14 Ιουλίου 2017.

Πιο αναλυτικά:

Οι υποψήφιοι που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μ.Δ. θα απευθυνθούν στο Λύκειό τους από την Τετάρτη 21 Ιουνίου και μετά για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password).

Με αυτόν τον προσωπικό κωδικό - θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr, να μελετούν το Μ.Δ. και σε πρώτο στάδιο να κάνουν κάποιες προσωρινές προτιμήσεις (Προσωρινή Αποθήκευση).

Στη συνέχεια και μετά την ανακοίνωση των βαθμών των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ αντίστοιχα, θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr, να τροποποιούν το Προσωρινό Μ.Δ. ή/και να προχωρήσουν τελικά στην οριστική υποβολή (Οριστικοποίηση). Μέσα στην προθεσμία δηλαδή μέχρι την Παρασκευή 14 Ιουλίου, εφόσον κάποιος υποψήφιος μετανιώσει και θέλει να τροποποιήσει το Μ.Δ., απευθύνεται στο Λύκειό του, ακυρώνεται το ήδη οριστικοποιημένο Μ.Δ. και υποβάλλει εκ νέου Μ.Δ.

Μετά την Οριστικοποίηση, που πρέπει να γίνει μέσα στην προθεσμία, οι υποψήφιοι δεν μπορούν να αλλάξουν το Μ.Δ. Με την Οριστικοποίηση, το Μ.Δ. αποκτά πλέον αριθμό πρωτοκόλλου (πάνω δεξιά στη σελίδα) και πρέπει αυτό το οριστικοποιημένο Μ.Δ. να το εκτυπώσουν ή/και να το αποθηκεύσουν στον υπολογιστή τους. Σε όλες τις ανωτέρω διαδικασίες, η ηλεκτρονική εφαρμογή με ένα φιλικό στο χρήστη περιβάλλον, δίνει συνέχεια οδηγίες για τα βήματα του υποψηφίου.

Υπουργική Απόφαση για πρόσβαση στην Τριτοβάθμια 2015

Υπουργική Απόφαση για πρόσβαση στην Τριτοβάθμια 2015

Μπορείτε να δείτε περιληπτικά την υπουργική απόφαση ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε όλο το ΦΕΚ ΕΔΩ