4ο ΓΕΛ Γαλατσίου Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Δραπετσώνας

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου του σχολείου μας που συμμετείχαν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Για να μη λιμνάσουμε» επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Ελευσίνας τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017 και παρακολούθησαν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Παράκτια Ελευσίνα – Μια γειτονιά του Σαρωνικού».

Διάκριση και Ετικέτα Ποιότητας στο " Let’s create our world "

Στους εκπαιδευτικους και μαθητες που εκπόνησαν πρόγραμμα e-Twinning και υλοποιησαν στο έπακρο του στόχους που είχαν θέσει , η Εθνική Υπηρεσία διαχείρισης των Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Ε-twinning και Εrasmus+ τους επιβράβευσε κατά το σχολικό έτος 2016-17.

Επιδόθηκε, λοιπόν, διάκριση ή αλλιώς ‘‘ Ετικέτα Ποιότητας‘‘ στο πρόγραμμα: " Let’s create our world "με υπεύθυνη την κ. Μαλλιαρού Λίτσα, καθηγήτρια Αγγλικών και συμμετέχουσες τις Φιλολόγους κ. Καραματζιάνη Ελίνα και κ. Χωριανοπούλου Μαργαρίτα.

Κυνηγώντας τα πρωτόνια

« Κυνηγώντας τα πρωτόνια», με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κασαπάκη Μαρία (ΠΕ04/2) και συμμετέχοντες καθηγητές την κ. Αβραμοπούλου Δέσποινα (ΠΕ10) και κ. Αποστολοπούλου Ευσταθία(ΠΕ03).

Το πρόγραμμα διενεργείται κάθε Δευτέρα από τις 14:00 έως τις 15:45 και συμμετέχουν σ’ αυτό 30 μαθητές από την Α’ και Β’ τάξη.

Το βίντεο της εκπαιδευτικής επίσκεψης και των δύο προγραμμάτων (Κυνηγώντας τα πρωτόνια και Ταξίδι στην Αρχή του Κόσμου) στο Cern

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus, (για δεύτερη σχολική χρονιά) με τον τίτλο “Ready, Steady…Life!” με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Παυλογεωργάτου Ευφροσύνη (ΠΕ02) Και συμμετέχοντες καθηγητές στην παιδαγωγική ομάδα: α) κ. Τζιοβάρας Απόστολος (ΠΕ03), κ. Παπαδοπούλου Μαρία (ΠΕ02), κ. Μαλλιαρού Γαρυφαλιά (ΠΕ06),

κ. Χωριανοπούλου Μαργαρίτα (ΠΕ02), κ. Στουραϊτης Κωνσταντίνος (ΠΕ03),

κ. Αλεξανδρή Ευσταθία (ΠΕ02), κ. Σπαθοπούλου Μαρίνα (ΠΕ02).

Το πρόγραμμα διενεργείται κάθε Πέμπτη από τις 14:00 έως τις 15:45 και συμμετέχουν σ’ αυτό 30 μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης.

Ταξίδι στην αρχή του κόσμου

«Ταξίδι στην αρχή του κόσμου» με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Τζιοβάρα Απόστολο (ΠΕ03)και συμμετέχοντες καθηγητές: την κ. Κασαπάκη Μαρία( ΠΕ04/2) και την κ. Αποστολοπούλου Ευσταθία (ΠΕ03).

Το πρόγραμμα διενεργείται κάθε Τετάρτη από τις 14:00 έως τις 15:45 και συμμετέχουν σ’ αυτό 21 μαθητές από την Α’ και’ τάξη.