You are here: Home Δράσεις

Δράσεις

Τρέχουμε για καλό σκοπό

trexoume2018Το 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου συμμετείχε στους αγώνες δρόμου που διοργάνωσε το «Όλοι μαζί μπορούμε» σε συνεργασία με το δήμο Γαλατσίου και 21 ακόμη δήμους της Αττικής, την Κυριακή 20 Μαϊου.
Μαθητές και μαθήτριες, με τη συνοδεία καθηγητών, ανταποκρίθηκαν με προθυμία στο κάλεσμα, εκφράζοντας την διάθεση να δώσουν το παρόν σε μια διοργάνωση αλληλεγγύης για τον συνάνθρωπο.

Διαβάστε το σχετικό άρθρο ΕΔΩ.

Δράση του προγράμματος «Θησαυροί της Μεσογείου».

Την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018 ομάδα μαθητών εκπροσώπησε το σχολείο μας στην εκδήλωση του
Εκπαιδευτικού προγράμματος «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία», συμμετέχοντας στη διαβούλευση και
τις παρουσιάσεις μνημείων της Αθήνας.
Η διοργάνωση της εκδήλωσης έγινε από την MONUMENTA (τον οργανισμό για την Προστασία της
Φυσικής και Αρχιτεκτονικής Κληρονομιάς της Ελλάδας και της Κύπρου) στην Τεχνόπολη και η συμμετοχή
του σχολείου αποτελεί δράση του προγράμματος «Θησαυροί της Μεσογείου».

20-3-2018: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΘΕΑ

Την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνιολογίας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, πρόγραμμα πρόληψης των εξαρτήσεων και ενημέρωσης των μαθητών της Β’ Λυκείου από τον ψυχολόγο του ΚΕΘΕΑ κ. Ιωάννη Λιάτσικα.

Θησαυροί της Μεσογείου

Την Τετάρτη 7 Μαρτίου 2018 η ομάδα του προγράμματος «Θησαυροί της Μεσογείου», συμμετείχε στο πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία της» κάνοντας περίπατο – περιήγηση στο κέντρο της Αθήνας (Πανεπιστημίου και Ακαδημίας) και συζητώντας για τα διατηρητέα μνημεία και την ιστορία τους. Κατέληξαν στη σχολή Καλών Τεχνών όπου ξεναγήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο και στην βιβλιοθήκη από τον υπεύθυνο καθηγητή.